Recent Events

Event Date Host Type Judges Notice Board
2024
Campionato Invernale - Sardina Cup - Mar 03 - Mar 24
CIRCOLO VELICO RIMINESE ASD
ITA
Protest Committee
    II^ Zonale OPTIMIST Campionato Zonale OPTIMIST Mar 03
    club velico trasimeno
    ITA
    Protest Committee Eugenio Giovanni Branca (ITA)
    • Mario Forgione (ITA)
    • Patrizio Tancetti (ITA)
    • Riccardo Turi (ITA)
    Regata Zonale OPTIMIST Mar 03
    Circolo Velico Ravennate
    ITA
    Protest Committee Nicola Giada (ITA)
    • Ettore Bonaguri (ITA)
    • Giuseppe Dimilta (ITA)
    • Andrea Gatta (ITA)
    • Tiziano Rilei (ITA)
    Zonale windsurfer Mar 03
    lni-anzio
    ITA
    Protest Committee
    • Anna Sargenti (ITA)
    1^ Tappa Campionato Zonale Optimist Sardegna Mar 02 - Mar 03
    Polisportiva Mare Quartu ASD
    ITA
    Protest Committee Marco Clivio (ITA)
    • Margherita Frau (ITA)
    2024 JJ Giltinan 18 Foot Skiff Championship Mar 02 - Mar 10
    18Footers League
    AUS
    International Jury Mark Townsend (USA)
    • Mike Alison (NZL)
    • Lesley Anderson (CYP)
    • Damien Boldyrew (AUS)
    • Howard Elliott (AUS)
    • Steven Iles (AUS)
    • David McIntyre (NZL)
    Campionato Zonale Techno 293 Mar 02 - Mar 03
    Asd Windsurfing Club Cagliari
    ITA
    Protest Committee
    • Elisabetta Lai (ITA)
    • Sebastiano Palumberi (ITA)
    • Enrica Tuveri (ITA)
    • Ivana Zedda (ITA)
    Campionato Zonale Techno 293 - Windsurfer 1^ Prova Mar 02 - Mar 03
    Circolo Velico Sferracavallo
    AUS
    Protest Committee
    • Luca Carrubba (ITA)
    • Martino Casagrande (ITA)
    • Marco Politi (ITA)
    Coppa capitan lento Mar 02 - Mar 10
    LNI Genova Sestri Ponente
    ITA
    Protest Committee
    • Carlo Camassa (ITA)
    • Stefano Carattino (ITA)
    • Alberto Danante (ITA)
    • Danilo Fiore (ITA)
    Le Trophée Marcel Troupel Mar 02 - Mar 03
    Société des Régates d'Antibes
    FRA
    Protest Committee
      MIYC Kış Trofesi Mar 02 - Mar 03
      Marmaris Uluslararası Yat Spor Kulübü
      TUR
      Protest Committee Murat Suntay (TUR)
      • Behzat Tumanbay (TUR)
      Regata Nazionale IOM Modelvela Mar 02 - Mar 03
      Circolo Velico Ravennate
      ITA
      Umpire Panel Paolo Marendon (ITA)
        UKLA Noble Marine & Ovington Qualifier ILCA 6, ILCA 7 Mar 02 - Mar 03
        Brightlingsea Sailing Club
        AUS
        Protest Committee Michael Butterfield (GBR)
        • Nicholas James (GBR)
        • Andy Wyatt (GBR)
        Σπύρος Παπαδής 2024 Mar 02 - Mar 03
        Ναυτικός Όμιλος Δελφινάριο
        GRE
        Protest Committee
          2^ Italia Cup ILCA Mar 01 - Mar 03
          club vela portocivitanova
          ITA
          National Jury Claudio Uras (ITA)
          • Alessio Brugnerotto (ITA)
          • Enrico Ceccolini (ITA)
          • Daniela De Angelis (ITA)
          • Giancarlo Mariani (ITA)
          • Marco Maurizi (ITA)
          • Ermanno Sfischio (ITA)
          • Massimo Stolfa (ITA)
          • Edo Stramazzo (ITA)
          • Luca Supplizi (ITA)
          Biograd CROM24 Cup 2024. Mar 01 - Mar 03
          Sailing Club Briva
          CRO
          Protest Committee Jules Tronquet (GER)
          • Darko Stašić (CRO)
          • Jan Winkler (CRO)
          GALEB Sail & Ski Mar 01 - Mar 03
          Jedrilicarski klub GALEB Kostrena
          CRO
          Protest Committee Mario Šikić (CRO)
          • Tajana Filipas (CRO)
          • Damir Ugrin (AUS)
          • Daniel Zdelarec (CRO)
          MIYC Trio Cup Mar 01
          Marmaris Uluslararası Yat Spor Kulübü
          TUR
          Protest Committee Murat Suntay (TUR)
          • Behzat Tumanbay (TUR)
          Nazionale 29er Mar 01 - Mar 03
          Circolo Nautico Vela Viva
          AUS
          National Jury Riccardo Savorani (ITA)
          • Giulio Piccialli (ITA)
          • Salvatore Rollin (ITA)
          • Daniele Romano (ITA)
          • Circolo Nautico Vela Viva (ITA)
          • Stefano Venturi (ITA)
          Περιφερειακό Βορείου Ελλάδος Mar 01 - Mar 03
          N.O. Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
          GRE
          National Jury
          • Myrto Antonopoulou (GRE)
          • Nikoletta Deligianni (GRE)
          • Vasilios Pigadas (GRE)
          4th Youth Centenary Regatta-Trofeo Faccenda Feb 29 - Mar 03
          fraglia vela riva
          ITA
          Protest Committee
          • Paolo Alquati (ITA)
          • Luca Babini (ITA)
          • Gianfranco Cardona (ITA)
          • Ezio Fonda (ITA)
          • Fiorella Nicolari (ITA)
          Perlis Open Regatta 2024 Feb 29 - Mar 03
          Persatuan Perahu layar Perlis (PPLPs), Perlis Sport Council (MSN) and the Malaysian Sailing Association (MSA).
          MAS
          Protest Committee Wee Lee Teo (SGP)
          • Salehhodin Hamzah (MAS)
          • Chin In (MAS)
          • Nor Naeilah Nor Hassan (MAS)
          Pirat Opti Opening 2024 Feb 29 - Mar 03
          SC Pirat Portorož
          SLO
          International Jury Uros Zvan (SLO)
          • Giovanni Battista Albrizzi (ITA)
          • Hrvoje Ban (CRO)
          • Jernej Krampersek (SLO)
          • Vilmos Naray (HUN)
          • Heiko Thoelmann (GER)
          Περιφερειακό Νήσων Αιγαίου Feb 28 - Mar 03
          Ν.Ο. ΧΙΟΥ
          AUS
          National Jury
          • Theologos Danezis (GRE)
          • Feyza Kayran gul (TUR)
          • Takis Nikiforidis (GRE)
          • Paul Schilizzi (GRE)
          • Alexandros Tagaropoulos (GRE)
          3^ Zonale ILCA 4 - 6 - 7 assoluto Feb 25
          club velico castiglionese a.s.d.
          ITA
          Umpire Panel
            I Tappa Campionato Zonale WASZP Feb 25
            Circolo della Vela Bari
            ITA
            Protest Committee
            • Mario Cucciolla (ITA)
            • Alessandro Lucente (ITA)
            Regata Zonale Optimist Feb 25
            Yacht Club Rimini A.S.D.
            ITA
            Protest Committee Anna Crotti (ITA)
            • Fabrizio Asioli (ITA)
            Regata Zonale X ILCA 4-6-7 Feb 25
            club vela portocivitanova
            ITA
            Protest Committee Massimo Stolfa (ITA)
            • Giulio Fanini (ITA)
            • Nazzareno Malloni (ITA)
            • Anna Merlini (ITA)
            Royal Cork Yacht Club, Defroster League Feb 25 - Mar 18
            Royal Cork Yacht Club
            IRL
            Protest Committee Derek Moynan (IRL)
            • Michael McCann (IRL)
            • Ian Venner (IRL)
            XIX ANDALUSIAN OLYMPIC WEEK XXIII “Bay of Cádiz” – Carnival Trophy - DUPLICATE Feb 25 - Feb 28
            Federación Andaluza de Vela
            ESP
            Protest Committee Jordi Lamarca-Sindreu (ESP)
            • Antonio Miguel Sel Hernandez (ESP)
            • Pablo Macias (ESP)
            Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more